piektdiena, 2015. gada 4. decembris

Kur mēs esam atbraukuši. 2. daļa.

Pagājušās reizes ģeogrāfisko vingrojumu (salīdzinājām dažādu valstu un reģionu teritorijas) jēga taps atklāta šoreiz :)

Pilsēta, kurā mēs dzīvojam - Rokvila, pret Washingtonu ir apmēram tas pats, kas Ādaži pret Rīgu. Atsevišķs administratīvais centrs, būtiski mazāks kā lielpilsēta un daudzi cilvēki darba gaitās, iepirkties utml dodas uz Metropoli.

Bet pirms parunāt par Rokvilu, noteikti ir jāsaka daži vārdi par reģionu kopumā. Tehniski Rokvila ir daļa no tā dēvētās Ziemeļaustrumu Megalopoles jeb Bos-Vaš koridora. 
Megalopole ir blīvs apdzīvotu vietu kopums. Kur apdzīvotu vietu robežas eksistē tikai administratīvi, kamēr faktiski viena pilsēta pāriet otrā. Kopējas transportu sistēmas, sagādes tīkli utml.
Tad nu lūk, Ziemeļaustrumu Megalopole sākas Bostonā un gar Atlantijas okeānu turpinās uz Dienvidiem, caur Ņujorku, Filadelfiju, Baltimoru un beidzas īsi uz Dienvidiem no Wašingtonas - Virdžīnijas ziemeļos.
Citiem vārdiem sakot, tie ir 50 miljoni cilvēku, kas dzīvo ~140 000 kvadrātkilometru teritorijā. Jeb Latvija + Lietuva un nedaudz (+Abrene + pāris Golānas augstienes). Domāju, ka izpildītie vingrinājumi tagad ļauj kaut nedaudz mēģināt iedomāties to. Latvijā dzīvotu 25 miljoni cilvēku. T.i, 12 reizes vairāk kā tagad. Es jums teikšu kā pa Latvijas mežiem daudz staigājoša persona - tur tik daudz vietas nav, lai viņus visus normāli saliktu. 

Sekas - brauc kur gribi, visur kaut kas ir sabūvēts. Ir ārkārtīgi labs publiskais transports (faktiski vienīgais reģions ASV, par kuru to var pateikt) un ir pieejami visi iespējamie servisi. Tipiski piegādes jebkuram internetā nopērkamam štruntam ir bez maksas, dažu dienu laikā. Visi ir gatavi pienest visu līdz durvīm. Ūber (es par taksi) superplaši pieejams un lēts. Lidostas ik pēc 50 - 100 kilometriem un lido uz visurieni. Par to "visurieni" pēc nedēļas, hehehe.

Astoņas no piecpadsmit pasaulē augstāk vērtētajām universitātēm (MIT, Harvarda, Jēla, Kolumbijas utt) atrodas reģionā, ieskaitot divas labākās. Tāpat arī 48% no pasaules hedžfondiem.

Jeb kā vienmēr viss ir forši un liels. Ieskaitot pakalpojumu cenas, nekustamo īpašumu, apdrošināšanu un citas tikpat svarīgas pozīcijas. Dzīve te nav lēta, bet tas ir atsevišķa ieraksta vērts temats.

Atpakaļ pie Ādažiem Rokvilas. Pēc iedzīvotāju skaita gan labāks salīdzinājums būtu Jelgava. Jo Rokvilā ir 64 tūkstoši iedzīvotāju, kamēr Jelgavā 60. 

Rokvilai pat nav pašai sava sabiedriskā transporta, savienojumus nodrošina Washingtonas publiskais tīkls. Esam priekšpēdējā pietura "sarakanajā metro līnijā". Arī autobusi, kuri te kursē diezgan braši ir daļa plašākam transporta tīklam. BTW, ar metro es varu aizbraukt līdz Pentagonam stundas un dažu minūšu laikā. Jonatans tur dabūja darbu. Apsolīja, ka varēs aizbraukt ciemos, ekskursijā. Turam īkšķus!

Jāpasaka, kas ir Rokvila - Rokvila ir galvaspilsēta Montgomerijas grāfistei. Šajā grāfistē, starp citu, dzīvo mazliet virs miljona iedzīvotāju. Un pie viena desmitā bagātākā grāfiste ASV (ar to saprotot nevis kopējo naudas daudzumu, bet gan ienākumus uz vienu mājsaimniecību). No 3000+ grāfistēm. Tas saraksts labi raksturo Ziemeļaustrumu Megalopoli - 14 no piecpadsmit bagātākajām grāfistēm ir tieši šeit. un 7 no desmit bagātākajām ir ap Wašingtonu.
Līdzīgā sarakstā - kādam procentam iedzīvotāju ir augstākā izglītība - šī grāfiste ir 6tajā vietā.

Rokvilā atrodas arī Amerikas Latviešu Apvienības HQ - ALA esot lielākā Latviešu organizācija ārpus Latvijas. Kas it kā loģiski - arī Latvijas vēstniecība tepat - 30 minūšu metro brauciens un 5 min kājām pa Washingotnu.
Esmu nodibinājis sakarus ar ALA un domāju, ka tur būs ko ierakstīt vēlāk. 

Starp citu - laikam izglītības līmenis pie vainas - bet te cilvēki ne tuvu nav tik resni, kā, piemēram, Sietlā vai Kanādā kopumā. Citās ASV lielpilsētās vēl nav sanācis pabūt, bet viss ar laiku.

No pasaules līmeņa, zināmiem uzņēmumiem var minēt divus - Lockheed Martin un Bethesda softworks. Abiem HQ ir šeit.

Un tie aziāti - mamai mia!  Ķīnieši/filipīniešu/taizemiešu lielveikali ir vismaz tikpat, ja ne vairāk kā klasiskie amerikāņu tīkli. Te latinosi ir izspiesti praktiski pilnībā. Man aziāti labāk patīk. Nē nu ok, latinos mātītes ir glītākas, bet strādāju labāk ar aziātiem, pilnīgi noteikti. Melnādainie ir, bet arī kopumā maz.

Fotoreportāžu likšu, kad sakrāsies vairāk labu materiālu - pamazām vācu. 

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru